Серед видатних учених, уродженців Тернопільщини, чільне місце належить Володимирові Гнаткжу (1871—1926) — видатному фольклористу, етнографу, мовознавцю, літературознавцю, історику, журналісту, редактору, книговидавцю, перекладачу, соціологу, демографу, члену-кореспонденту Петербурзької АН (1902), академіку АН України (1924), члену Чеського наукового товариства (1905), Празької та Віденської Академії наук. Про його справді титанічну наукову роботу свідчать близько 300 праць — монографій, статей, рецензій тощо.
Напередодні Першої світової війни Володимир Гнатюк видав двотомник «Колядки і щедрівки» (1914). Над його упорядкуванням він працював майже 15 років. Цей збірник містить етнографічні матеріали з усіх областей України (окрім Закарпаття). В його основу покладено записи 3. Ходаковського та І. Вагилевича, О. Бодян-ського та Марка Вовчка, І. Ляторовського й О. Савчука та десятки рукописних збірок кінця XIX — початку XX ст.
У другому томі «Колядок і щедрівок» зібрані колядки парубкові та дівочі, колядки умерлим, вініїїівки, плясанки, жартівливі колядки та ін., що і в наші дні становлять інтерес для фольклористів і всіх, хто цікавиться українською культурою.